Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska otrzymali Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii obejmującej osiągnięcie naukowe, za opracowanie nowej formy leczenia chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza. Nagrody PRM przyznawane są co roku w uznaniu wkładu w rozwój polskiej nauki.
Wyróżniona została opracowana przez badaczy UMW nowatorska forma leczenia chorych na niewydolność serca: „dożylna suplementacja żelaza jako leczenie zmniejszające hospitalizacje z powodu niewydolności serca oraz poprawiające jakość życia u chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza”. Zespół ds. nagród pod przewodnictwem prof. Piotra Suwalskiego, docenił dokonania prof. Piotra Ponikowskiego i prof. Ewy Jankowskiej „za opracowanie nowej formy leczenia chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza, która na podstawie zrealizowanych badań została usankcjonowana w zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2021 i 2023) uzyskując silny wpływ na medycynę światową oraz istotny efekt społeczny, a także duże znaczenie ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej”.
„Osiągnięcie naukowe posiada światowy poziom innowacyjności i nowatorstwa. Badanie zostało zrealizowane jako międzynarodowy projekt, którego polscy profesorowie byli pomysłodawcami i liderami” – zaznaczono w uchwale Senatu UMW, dotyczącej opinii w związku z wnioskiem o przyznanie nagrody Prezesa Rady Ministrów. Senat podkreślił w uchwale międzynarodową rangę kliniczną osiągnięcia badaczy oraz wpływ na kardiologię i medycynę światową. Świadczy o tym fakt, że publikacje powstałe w trakcie realizacji projektu były wielokrotnie cytowane (ponad 550 razy) i stały się podstawą sformułowania zaleceń.
„Przełomowe wyniki wspólnego projektu badawczego pani prof. Ewy Jankowskiej i prof. Piotra Ponikowskiego, w tym opracowanie nowatorskiej terapii dożylnej suplementacji żelaza dla pacjentów z niewydolnością serca po dekompensacji, miały znaczący wpływ na medycynę opartą na dowodach naukowych. Ich prace, publikowane w prestiżowych czasopismach, przyczyniły się do zmiany standardów leczenia w Europie, co zostało zatwierdzone przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Ponadto, Prof. Ponikowski i Prof. Jankowska jako liderzy międzynarodowego projektu AFFIRM-AHF, wykazali, jak leczenie niedoboru żelaza może znacząco obniżyć ryzyko hospitalizacji i poprawić jakość życia chorych. Ich prace nie tylko podnoszą standardy leczenia, ale także przynoszą korzyści ekonomiczne dla systemów zdrowotnych, co potwierdzają ich publikacje z analizami farmakoekonomicznymi. Profesorowie Ponikowski i Jankowska wykazali się nie tylko doskonałością naukową, ale i wpływem na praktykę kliniczną na skalę światową, co czyni ich znakomitymi kandydatami do tej nagrody” – czytamy w uchwale Nr 2598.