Ochrona przed nagłym zgonem sercowym

Ochrona przed nagłym zgonem sercowym

Aktualności

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jako pierwszy na Dolnym Śląsku wprowadza nową metodę leczenia pacjentów zagrożonych nagłym zgonem sercowym. Zabieg implantacji podmostkowego kardiowertera-defibrylatora przeprowadził zespół pod kierownictwem dr. Krzysztofa Nowaka. To znaczący postęp w dziedzinie elektroterapii kardiologicznej, otwierający nowe możliwości dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca.

Nowe urządzenie ratuje życie pacjentom ze szczególnie wysokim ryzykiem nagłego zgonu sercowego z przyczyn arytmicznych. Co ważne dotyczy to zarówno osób z zaawansowaną niewydolnością serca, jak i młodych pacjentów z genetycznymi predyspozycjami do zaburzeń rytmu serca, na przykład z kardiomiopatią przerostową.

Jak tłumaczy dr Krzysztof Nowak, koordynator Obszaru Zaburzeń Rytmu Serca w Klinice Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego implantowany system funkcjonuje jak prywatny strażnik serca – monitoruje jego pracę przez całą dobę i automatycznie reaguje na groźne arytmie.

Wprowadzona innowacja w istotny sposób redukuje ryzyko powikłań związanych z elektroterapią.

Perspektywy na przyszłość

Wprowadzenie nowej metody poszerza spektrum możliwości terapeutycznych dostępnych dla pacjentów kardiologicznych na Dolnym Śląsku. Dzięki zwiększeniu dostępności metod diagnostycznych, w tym badaniom genetycznym, czy rezonansowi serca, rośnie liczba młodych pacjentów z zidentyfikowanymi predyspozycjami do występowania groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca, którzy często nie przejawiają żadnych wcześniejszych objawów choroby serca.

Zespół Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej USK we Wrocławiu, ściśle współpracując z kardiochirurgami Instytutu Chorób Serca, planuje już kolejne zabiegi z wykorzystaniem tej innowacyjnej metody. Lekarze przewidują, że w ciągu najbliższego roku kilkudziesięciu pacjentów może skorzystać z nowej technologii.

Tekst i zdjęcia: USK Wrocław

Ostatnie wpisy

  • Najserdeczniejsze życzenia!
    Wszystkim Absolwentom, ich Rodzinom i Bliskim życzymy Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2025 Roku!
  • Tramwaj imienia Hanny i Ludwika Hirszfeldów
    Tramwaj im. Ludwika i Hanny Hirszfeldów jeździ od piątku, 13 grudnia 2024 r., ulicami Wrocławia. Nadawanie imion znanych i cenionych Wrocławian tramwajom
  • Święto Uczelni 16.12.2024
    Prawie 140 nagród odebrali pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy 16 grudnia w historycznej Auli Leopoldina, obchodzili wspólnie Święto Uczelni.

e-mail: absolwent@umw.edu.pl

Menu dostępności:

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia

Menu dostępności:
Kontrast
Zwiększ rozmiar tekstu
Zwiększ odstęp liter
Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków
Powiększ kursor
Podświetlanie linków
Zatrzymywanie animacji
Resetuj ustawienia